váženie digitálnou váhou

Vedeli ste, že digitálna váha neslúži iba na váženie?

Keď ste si voľakedy kupovali váhu, mali ste jediný cieľ – aby presne merala hmotnosť, teda vážila. Na to sú predsa váhy stavané, alebo že by nie? V dnešnej dobe ostáva váženie aj naďalej zásadnou funkciou váh, ovšem zďaleka nie jedinou.

Dobrá váha by stále mala vážiť presne, no okrem toho by mala ponúkať aj oveľa viac. Napríklad takmer akákoľvek digitálna váha dnes zvláda funkciu s názvom TARA. Ide zjednodušene o hmotnosť prázdneho obalu, ktorú môžete využiť napríklad aj pri pridávaní ingrediencií do receptu

Ak pečiete koláč či chlieb, jednoducho vsypete do misky múku, vynulujete tlačidlom TARA (či TARE), vsypete cukor či prášok do pečiva, a tak ďalej.

S tým úzko súvisí aj funkcia receptúra, ktorá umožňuje vložiť do pamäti váhy zoznam ingrediencií určitého produktu. To sa hodí najmä vtedy, keď často pripravujete jeden a ten istý produkt, napríklad spomenutý chlieb. Váha si pamätá poradie ingrediencií a „pustí“ vás k ďalšej až vtedy, keď sa s tou predchádzajúcou vojdete do limitu.

Kontrolné váženie je ďalšia praktická funkcia, ktorá umožňuje nastavenie horného a spodného limitu hmotnosti pre určitý tovar. Podobnou funkciou je percentuálne váženie, kedy misku váhy vložíte jedno balenie ako a ostatné balenia porovnávate s ním. Váha následne zobrazí odchýlku od referenčnej hmotnosti, či už na jednu alebo na druhú stranu.

Pokiaľ potrebujete pre informatívne váženie v teréne použiť váhy, určite na tento účel využijete mikro váhy – tie svojou kompaktnou veľkosťou pokojne schováte do aj vrecka.

Ak chcete vážiť nestabilné objekty – napríklad kvapaliny alebo laboratórne zvieratá – zíde sa vám aj funkcia dynamického váženia. Tá funguje na princípe stanovení priemeru z viacerých údajov o hmotnosti získaných v krátkom čase.

Akumulácia vážení zase umožňuje sčítanie viacerých položiek do jedného údaja. Váha si zapamätá hmotnosť jednej vzorky, aj keď ju odstránite z misky. K jej hmotnosti pripočíta hmotnosť druhej vzorky. A keď aj tú nahradíte treťou vzorkou, výsledkom bude hmotnosť všetkých troch vzoriek.

Funkcia počítania kusov sa vám bude hodiť vtedy, keď napríklad vlastníte železiarstvo a potrebujete spočítať väčšie množstvo drobných objektov, napríklad skrutiek.

Na misku vložíte referenčný počet kusov, napríklad desať, a tento počet zadáte do pamäti váhy. Tá následne vypočíta priemernú hmotnosť jedného kusu (APW – average piece weight) a potom už na misku môžete prisypať ľubovoľné množstvo ďalších skrutiek. A to až do limitu váživosti váhy, teda maximálnej hmotnosti, ktorú na váhu môžete položiť bez toho, aby ste ju zničili.

Podržanie najvyššej hmotnosti je špeciálna funkcia, ktorá nájde svoje uplatnenie trebárs v laboratóriách, ktoré testujú výdrž určitého výrobku. Rýchly nárast a následný rýchly pokles hmotnosti značí dynamiku, ktorá sa využíva pri skúške v ťahu.

Nejde zďaleka o vyčerpávajúci zoznam funkcií, no určitú predstavu o pokroku v segmentu digitálnych váh snáď dáva. Ak máte k funkciám váh akékoľvek otázky, neváhajte sa obrátiť na prevádzkovateľov webu digitalne-vahy.sk, kde vám ochotne poradia.

Related Posts