Outdoorová bunda

Nie je turistická bunda ako turistická bunda

Turistických či outdoorových búnd existuje viacero druhov, ktoré sú z veľkej časti viac menej rovnocenné a záleží tak len na vás, aký dizajn a materiál preferujete. Aj napriek tomu je medzi nimi viac rozdielov.

Určite sa zhodneme na tom, že najmä v zime je dôležité, aby sme boli pripravení na každé počasie. A ak sa vydávame von, či už do hôr alebo len za mesto, nič netreba nechávať na náhode.

Vrchná vrstva turistického oblečenia v podobe turistickej bundy je v chladnom počasí jednou z najdôležitejších a tak sa hodí vybrať si správne. V nasledujúcom výbere nájdete niektoré materiály, ktoré dnes vďaka svojim vlastnostiam patria k trendom.

Flís alebo fleece a ďalšie polyesterové turistické bundy

Flísová turistická bunda je v outdoorovom oblečení úplná klasika. Flís je syntetický materiál, ktorý pochádza už z konca 70. rokov a ktorého názov pochádza z nemčiny. Slovo Vlies pôvodne znamenalo ovčie rúno. K jeho výhodám patria výborné izolačné vlastnosti, ľahkosť a tiež minimálna nasiakavosť.

Základom je polyesterové vlákno, ktoré je veľmi skladné a tak je bundy či mikiny z tohto materiálu možné nosiť aj na jar. Vo chvíli, keď sa príliš oteplí, stačí bundu zbaliť do batohu a môžete pokračovať ďalej.

Lenže vlastnosti spomenuté vyššie znamenajú aj to, že si „flísku“ na seba môžete zobrať kľudne aj v zime. Radi ju majú napríklad skialpinisti alebo horolezci. Značka Columbia v tejto kategórii ponúka aj špeciálne, vlastné materiály, ktoré nesú označenie POLARTEC a POLARTEC ALPHA.

Z polyesteru sa však nevyrábajú iba fleecové bundy, ale aj tzv. windbreakers, teda vetrovky. Tie sa však na zimu príliš nehodia a spadajú tak skôr do kategórie prechodných búnd.

Využiť sa dajú skôr pri teplotách nad nulou, ale môžete si je zobrať vtedy, keď očakávate vysokú vzdušnú vlhkosť. Vetrovky totiž účinne odvádzajú vlhkosť, a tak sa hodia aj do dažďa.

Hrubý sveter alebo fleece mikina sa dokonale hodí pod vetrovku aj pri zimných športových aktivitách, napríklad pri behu.

Softshellky

Keď sa povie „funkčná bunda“, veľa ľudí si často hneď na prvú spomenie na materiál softshell, pričom možno málokto vie, že práve softshell je dostupný hneď v dvoch verziách.

A to ako membránový a nemembránový materiál. Druhá spomenutá verzia má vyššiu priedušnosť a nie je príliš vhodná do úplne nízkych teplôt. Výhodou syntetického materiálu softshell je efektívne odvádzanie potu od tela.

Prémiové izolačné materiály

Neustály vývoj sprevádza aj oblasť zimných búnd, a to nielen čo sa týka vzhľadu, ale aj izolačných materiálov. Tieto materiály môžu byť opäť syntetické, ale aj prírodného pôvodu. Podľa výrobcu sa líšia ich marketingové označenia.

Značka Columbia má v ponuke viac takýchto riešení vrátane páperovej izolácie, ktorá je samozrejme najdrahším variantom. Umelé materiály sú prirodzene lacnejšie, no stále veľmi efektívne. V portfóliu Columbie nesú outdoorové bundy názvy ako Omni-Shield™, Omni-Wick™ či Polartec®.

Bez ohľadu na variant by turistická zimná bunda mala byť tvorená tromi vrstvami, ktoré sa líšia vo svojich funkciách. Zatiaľčo úlohou tej spodnej je zadržiavať teplo, stredná by mala hlavne zahriať a vrchná chrániť proti vetru a do určitej miery aj proti vode.

Turistické bundy s technológiou Omni-Heat™ Thermal Reflective 3D

Tento špeciálny materiál z ponuky značky Columbia si zaslúži svoju vlastnú kategóriu. Materiál totiž vďaka svojej štruktúre odráža telesné teplo späť k nositeľovi. Je vyrobený z tkaniny vo forme malých hviezdičiek, ktoré sú tvorené termo-reflektívnou fóliou.

Variant 3D znamená trojrozmernú verziu tejto fólie, ktorá vďaka vzduchovej medzere pod sebou ponúka ešte vyššiu účinnosť a vďaka tomu umožňuje, aby ste aj v chladnom počasí boli v čo najväčšom teple.

V internetovom obchode columbiashop.sk nájdete viac informácii o kvalitnom outdoorovom oblečení a výbave, užitočné články, odporúčania, kvalitné výrobky a odborné poradenstvo.

Related Posts