Pokiaľ nemáte svoju chatu alebo chalupu v blízkosti bydliska, tak bude asi frekvencia vašich návštev v zimnom období nižšia ako v ostatnej časti roka. Údržba objektu, v ktorom sa vyskytujete len príležitostne nie je jednoduchá. Obzvlášť v zimnom období. Príroda je veľmi nevyspytateľná a aj keď sa mrazy vyskytujú pomenej, môžu vám narobiť nemalé škody. Jedným z problémov, ktoré v súvislosti s mrazivým zimným počasím môžeme mať, sú komplikácie a problémy s kanalizáciou.

Ako už vieme zo základnej školy, voda vplyvom mrazivých teplôt zamrzne, pričom zväčšuje svoj objem. Práve tento fyzikálny jav je pre vaše potrubie nebezpečný a netreba ho brať na ľahkú váhu. Odpadovým potrubím preteká splašková voda, ktorá odvádza nečistoty do kanalizácie. Nad čím sa pri poslednom odchode z nášho víkendového pobytu pred úderom mrazov musíme zamyslieť? 

Vypustenie vodovodného potrubia

Jedným zo základných spôsobov prevencie, aby vás na chalupe nečakali žiadne nepríjemnosti, je samozrejme, vypustenie vodovodného systému. Keďže počas vašej neprítomnosti nie je v odpadovom potrubí voda, až na nejaké tie zvyšky na niektorých úsekoch, nebude potrebná žiadna špeciálna starostlivosť.

Odčerpať vodu z WC

Pokiaľ príde obdobie, počas ktorého sa vyskytnú dlhšie trvajúce mrazy, odpadovému potrubiu to neprekáža. Problém by mohol nastať, ak vo WC mise zostane od vašej poslednej návštevy voda. Ak v interiéri vašej chaty hrozí, že by mohla teplota klesnúť pod nulu, bude istejšie vodu z WC vybrať. V opačnom prípade sa môže stať, že toaleta po zamrznutí vody môže prasknúť. To isté platí aj o nádržke s vodou v splachovači.

Nezabudnite odčerpať vodu z toalety

Vymrznuté odpadové potrubie

Až do momentu, kedy mrazmi vychladené odpadové potrubie nezačnete opäť využívať, by malo byť v bezpečí. Pri vašej návšteve počas mrazivého obdobia sa ale môže stať, že voda postupne v potrubí namrzne tak, že odpadové potrubie upchá.

Ďalšie hromadenie vody môže spôsobiť buď pretečenie odpadového systému niekde v nižšie položených miestach v interiéri. To by bola hotová katastrofa.

Chalupy sú miestom odpočinku a relaxu. Radi si ich zveľaďujeme a investujeme do nich veľa voľného času a peňazí. Nikto z nás by nebol rád, keby mu mrazivé dni a noci pokazili to, čo sa neustále snaží zdokonaľovať.

Obrátili sme sa na službu prebíjanie odpadov Vranov, kde nám potvrdili, že keď nahromadená voda v potrubí zmrzne, vplyvom zväčšovania svojho objemu s veľkou pravdepodobnosťou vaše odpadové potrubie poškodí. Poškodený úsek odpadového potrubia budete potom musieť opraviť alebo vymeniť.

Riziko poškodenia odpadového potrubia mrazom v bytovom dome je minimálne

V bytových domoch aj počas úplného výpadku vykurovania nejakú dobu zamrznutie vody nehrozí. Vplyvom tepelnej zotrvačnosti naakumulovaného tepla celej hmoty objektu by trvalo dosť dlho, aby teplota klesla pod nulu.

Odpadové potrubie je aj v iných celoročne obývaných objektoch v tomto ohľade v bezpečí. Úžitková, pitná voda, ako aj odpadové vody nemajú šancu zamrznúť. A tak nemôžu spôsobiť prasknutie odpadového potrubia.

Chalupa vydaná napospas rozmarom počasia

Samostatný dom priamo podliehajúci vplyvom počasia túto výhodu nemá. V prípade predpokladanej dlhšej absencie návštev počas mrazivého obdobia je potrebné na to myslieť.

Chaty a chalupy zvyčajne využívajú na zachytávanie odpadových vôd žumpy prípadne sú vybavené čistiarňou odpadových vôd. A to najmä v lokalitách, kde nie je možné pripojenie na kanalizáciu. Na prezimovanie je nutné pripraviť aj ČOV či žumpu. V čase zimy sa totiž spomalia, prípadne zastavia všetky v nich prebiehajúce biologické procesy, bez výnimky bakteriálneho rozkladu.

Na juhozápade chatári so zimou nemusia bojovať

Ako nám však povedal technik zo spoločnosti krtkovanie Bratislava, zimou spôsobené problémy s kanalizáciou chatárov na juhozápadnom Slovensku veľmi netrápia. Zimy sú tu v posledných rokoch teplé a dlhšie trvajúce mrazy sa tu vyskytujú iba ojedinele.

Napriek tomu sa môže stať, že žumpa pri vpáde arktického vzduchu môže zamrznúť a prekvapiť veľmi nepríjemným zápachom. Pripraviť váš odpadový systém ako aj žumpu na zimné obdobie sa určite oplatí.

Príjemný relax a odpočinok

Chalupy sú miestom odpočinku a relaxu. Radi si ich zveľaďujeme a investujeme do nich veľa voľného času a peňazí. Nikto z nás by nebol rád, keby mu mrazivé dni a noci pokazili to, čo sa neustále snaží zdokonaľovať. Keď bude na chalupe náhodou zima vám, postačí si zakúriť v krbe alebo obuť vyhrievacie papuče.

Pre vaše odpadové potrubie môžete určite tiež niečo urobiť. Akým spôsobom pripraviť na zimu odpadové potrubie vašej chaty či chalupy, aby vám nepokazilo krásnu zimnú atmosféru, to už vám Krtkovač Huglo prezradí v niektorom z našich budúcich rozhovorov.

Related Posts