Čaga – prírodné tajomstvo, ktoré lieči

Poznáte čagu sibírsku? Ani my sme o tejto hube donedávna ani nepočuli. Lenže sme sa tým o veľa pripravili. Huba čaga má množstvo pozitívnych účinkov na imunitu aj ďalšie oblasti ľudského zdravia, že nie je príliš smelé, keď ju nazveme superpotravinou. Dámy a páni, predstavujeme vám čagu.

Čo je to čaga

Čaga sibírska je parazitická huba, vyskytujúca sa hlavne na kmeňoch briez v chladných oblastiach severnej pologule. Vďaka svojej farbe dostala aj neoficiálny názov čierna brezová huba.

Možno ju poznáte aj ako rezavec šikmý (Inonotus obliquus). V zásade ide o prejav choroby brezy, ktorá je napadnutá hnilobou – no na človeka má tento zázrak prírody naopak pozitívny vplyv. A to v mnohých ohľadoch, ako zistíte nižšie.

Huba svojím vzhľadom pripomína spálené drevo alebo drevené uhlie. Po rozrezaní však zaujme mäkká dužina, ktorá je sfarbená do oranžového odtieňa.

Pozitívne účinky tohto prírodného liečiva na ľudský organizmus boli v Rusku pozorované už pred mnohými storočiami. Napríklad v istej ruskej kronike z 11. storočia sa píše o tom, ako sa jeden veľkovojvoda vďaka odvaru z „brezovej huby“ vyliečil z rakoviny. No západná kultúra začína čagu objavovať až v posledných rokoch.

Ako čagu užívať

Z čagy sa už odpradávna mlel prášok, z ktorého sa potom lúhoval čaj. Tento spôsob patrí k tým najobľúbenejším až do dnešných čias. Čaj z čagy má mierne horkastú, ale vyváženú a zemitú chuť, s ktorou asi nebude mať takmer nikto problém.

A ak predsa len, potom existuje ešte veľa iných, alternatívnych spôsobov, jak čagu využiť k svojmu prospechu.

Hubu čagu tak môžeme konzumovať vo forme prášku alebo kapsúl, a zoženiete aj koncentrovanejšie extrakty a dostupná je aj iná forma – čaga tinktúra, ktoré sa užíva po kvapkách.

Na každom produkte prirodzene nájdete odporúčanú dennú dávku, aby ste to s liečením nepreháňali. Superpotravina môže mať aj formu medového elixíru, v ktorom sú dokonale zladené pozitívne účinky medu, peľu a čagy.

Len malá poznámka – pri zhoršenej zrážanlivosti krvi je užívanie čagy dôležité konzultovať s lekárom. Čagu neodporúčame bez konzultácie s odborníkom podávať deťom a mladistvým do 18 rokov a tehotným a dojčiacim ženám.

Inak je v primeranom množstve bezpečná a zdraviu prospešná. Na čo? No ideme na to.

čaga
Huba čaga

Takmer ako zázrak na mnohé zdravotné problémy

K pozitívnym účinkom čagy sibírskej patrí jej vplyv na tvorbu bielych krviniek, ktoré bojujú s rôznymi patogénmi vrátane baktérií, vírusov a toxických látok. Vďaka tomu huba výrazne podporuje imunitu, teda obranyschopnosti organizmu.

Obranyschopnosť organizmu sa vplyvom veku už po 30 roku života postupne zhoršuje a tak je prirodzene vhodné jej pomáhať „zvonka“.

Jedným z prejavov zhoršenej imunity sú kožné ochorenia a alergie, ktoré sa pri pravidelnom užívaní čagy postupne redukujú. Čaga ničí aj herpesové infekcie a dokonca aj prejavy astmy.

Ďalším dôležitým účinkom je detoxikácia – teda prečistenie organizmu. Aj tu má čaga svoj významný vplyv – pomáha totiž vylepšovať funkcie orgánov tráviacej sústavy vrátane žalúdka a čriev, ktorým prináša lepšiu peristaltiku a teda menej problémov so zápchou. A len tak „mimochodom“ prečistí aj pečeň a krv.

Zápcha alebo naopak hnačka môže byť aj prejavom stresu a nervozity, ktoré čaga tiež pomáha redukovať. Okrem toho má pozitívny účinok na činnosť mozgu, vrátane jeho pamäťových schopností.

Potešiť sa môžu aj diabetici, ktorým zázračná sibírska huba pomáha znížiť hladinu cukru v krvi. Ďalej znižuje hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi, a zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu a okrem toho aj antioxidantov. Vďaka tomu má aj klinicky preukázané schopnosti zmierňovania rakoviny.

Čaga tiež vie slúžiť ako prevencia starnutia. Zatiaľčo ženy v tejto oblasti ocenia mladistvý vzhľad pokožky, mužom sa skôr bude páčiť redukcia vypadávania vlasov.

Viac informácii o zdravom životnom štýle, Magazín zdravia s množstvom článkov, odporúčania, prírodné doplnky výživy, odborné poradenstvo a pomoc pri zlepšovaní kvality vášho života nájdete na stránke epam.sk. Tradičná tibetská medicína, ktorej odkaz tento web prináša aj vám, sa snaží nájsť prvotné príčiny ochorení, posilniť a naštartovať uzdravujúce schopnosti organizmu a riešenie ochorení z hľadiska celostnej medicíny.

Related Posts