Cestovanie s deťmi a spoznávanie sveta

Bojíte sa cestovať s malým dieťaťom?

Cestovanie za hranice všedných dní je vždycky príjemné, no veľa ľudí má pocit – často nepodložený reálnymi skúsenosťami – že ak cestujete s dieťaťom, čakajú vás cestou mnohé obmedzenia. A čím je dieťa menšie, tým viac komplikácií sa pri cestovaní s ním objaví. A nedajbože keď je tých detí viac!

Našťastie ide len o mýtus, ktorý však mnohým voľnomyšlienkárskym mladým párom komplikuje rozhodovanie o tom, či si zakladať rodinu alebo nie. Veď je ešte toľko miest, ktoré sme nevideli, toľko sme toho ešte nezažili! A priväzovať si v tejto situácii k nohe guľu v podobe dieťaťa? To predsa nemyslíte vážne!

Objavujte čarovné miesta s vašimi deťmi

Je však veľa tých, ktorí ilúziu podobného uvažovania prehliadajú a naopak sa na cestovanie so svojimi deťmi tešia. Ono totiž platí, že zdieľané zážitky sa násobia, rovnako ako zdieľaná radosť. Je samozrejme fajn zdieľať tieto zážitky s partnerom. Ale s deťmi si ich užijete oveľa viac.

Deti totiž majú tú vlastnosť, že narozdiel od dospelých viac žijú v prítomnosti a dokážu sa radovať z maličkostí. Všimnú si aj detaily, ktoré my dospelí prehliadame. Neustále nás prekvapujú svojim jednoduchým a pritom originálnym pohľadom na svet a rozširujú tak naše obzory. Ilustrujme si to na malom príbehu, ktorý sa skutočne stal.

Otecko sedel v aute, šoféroval domov a pritom myslel na tisíc vecí, ktoré sa dejú okolo. Na to, aké má problémy v práci, čo zase musí doma spraviť, o tom, aká zlá je vláda a celospoločenská situácia a ako všetko neustále zdražuje.

Vtedy sa ozvala jeho malá dcéra, ktorá sedela na sedadle vedľa neho: „Ocko, o chvíľu budú Vianoce. Ja sa tak teším.“ Hoci bol ešte len začiatok leta, v tú chvíľu boli všetky starosti bezpredmetné.

Na dovolenku sa síce nejazdíme vyriešiť všetky problémy sveta, ale aj tak nám môžu celý deň pokaziť kolóny na cestách, fronty pred pamiatkami, príliš veľké teplo alebo naopak príliš veľká zima, drahé reštaurácie alebo nefungujúca klíma v hoteli.

Cestovanie s deťmi
Bezstarostný svet detí pri cestovaní za dobrodružstvami nebýva prekážkou

Deti však nič z toho neriešia. Kolóny či fronty berú ako príležitosť ku hre, na zlé počasie sa sťažujú len pod vplyvom sťažností svojich rodičov a drahé reštaurácie? Veď si môžeme spoločne uvariť a budeme z toho mať oveľa väčšiu radosť! Zase o zážitok viac!

Cestovanie s deťmi chce len drobné úpravy plánu

Ak cestujeme s deťmi, musíme sa na cestu pripraviť inak než v prípade, že na ňu vyrážame sami alebo s partnerom. Podľa veku dieťaťa prispôsobíme vybavenie, najmä vtedy, keď cestujeme vlastným autom.

Najmladšie deti toho samozrejme potrebujú viac ako tie staršie, ktoré „akurát“ denne „nedopatrením“ zoderú jedny nohavice. Aj keď s tými úplne najmenšími bábätkami budete skôr jazdiť tak maximálne k starým rodičom a náročnejšie dovolenky určite aspoň na pár mesiacov odložíte.

Z vybavenia sa vám pri vašich drobcoch isto zíde cestovná postieľka do 25kg. Môžete vďaka nej operatívne vybrať miesto, kde budete spať a dieťa vám bude v noci bližšie bez toho, že by ste sa museli obávať, že ho v spánku zaľahnete. Alebo, že nebude mať svoj komfort.

Cestovné postieľky sú oveľa ľahšie ako tie klasické drevené a okrem ciest za dobrodružstvom či oddychom sa pokojne dajú využiť aj doma. Vo chvíľach, keď ich práve nepotrebujete, ich môžete zložiť napríklad pod posteľ a nebudú vám teda zaberať takmer žiadny priestor.

Bezpečnosť detí na cestách je vždy dôležitá

Rovnako dôležité, a možno ešte dôležitejšie sú pri cestovaní vlastným autom autosedačky, nielen preto, že ich používanie je pre deti do 12 rokov prikázané zákonom.

Bezpečnosť detí je pre nás totiž prioritou tak nejak prirodzene. Nielen autosedačky Cybex sa každým rokom vyvíjajú, ale aj ďalší výrobcovia prinášajú na trh stále nové a nové bezpečnostné prvky a funkcie. Takže sa určite oplatí zohnať si novú autosedačku. Najmä ak plánujeme, že s deťmi budeme autom cestovať častejšie.

Ak chcete ďalšie inšpirácie, kam sa oplatí vycestovať aj malými deťmi inak ako vlastným autom, prečítajte si blog cestujsdetmi.sk.